Открытые лекции приглашенных преподавателей и экспертов в области международного бизнеса и таможенного регулирования

Приглашаем посетить  открытые лекции преподавателей и экспертов в области международного бизнеса и таможенного регулирования.
Лекции пройдут 20 мая с 9.30 до 13.00 в актовом зале и аудиториях 1221, 1222 учебного корпуса на ул. Ломоносова, 9 в рамках IV Международной Молодежной Конференции "i-Customs", организуемой факультетом «ИМБИП»  Университета ИТМО.

Лекции читаются на английском и русском языках и ориентированы  на самый широкий круг слушателей.  К участию приглашаются студенты, магистранты, преподаватели и сотрудники Университета ИТМО.

Актовый зал , 9.30-13.00

Prof.dr.hab.Wieslaw Czyzowicz, Poland, Warsaw School of Economics. “Management of Customs Compliance at Companies related to International Trade in Goods”
Mr. Hao Woo, Brussel, Belgium, the World Customs Organization. “Customs Administrations: Prepared for Implementing the WTO Agreement on Trade Facilitation?”
Ms. Anzelika Krastina, Rovaniemi, Finland, Lapland University of Applied Sciences. “Cross-Cultural Implications in International Business Projects. Case: Arctic cross-border cooperation”

Аудитория 1221, 10.45-13.00.

Ms.Olga Sokolnikova, Moscow,Russia, the Russian Customs Academy . “Organization of the Foreign Economic Activity of the Enterprise: Economics, Law, Logistics, Customs  (the student internship case)" (in Russian) .
Ms.Irina Petrova, St. Petersburg branch of the Russian Customs Academy. "The Role of Preliminary Classification Decisions in the implementation of the Customs Control” (in Russian).
Ms. Svetlana Chistyakova , St.Petersburg, Russia, ITMO University. "Development of the Special Economic Zone in St. Petersburg. Practical application of the Customs Procedure of the Free Customs Zone at the current stage" (in Russian).
Ms.Olga Sharapova, St. Petersburg, Russia, ITMO University. “ Electronic System of Verification of Certificates of Origin of Goods” (in Russian) .

Аудитория  1222, 10.45-13.00.

Ms. Tamila Melikidze, Tbilisi, Georgia,Integration Point Georgia. “Clearance of Goods in the Customs Clearance Zone of Georgia”
Ms.Nadia  Degli Antoni,Verona,Italy. Verona University . “Customs and Art Philosophy – Literature – Painting”
Prof. Cesare Gagliardi, Verona, Italy. Verona University.  Full Professor of English Linguistics. “What is a TEXT”